Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 εορτάστηκε στο σχολείο μας με ποικίλες δράσεις/δραστηριότητες.

Το φετινό σύνθημα ήταν: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» . Οι αθλητικές εκδηλώσεις είχαν βασικό στόχο την ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, διοργανώθηκε αγώνας δρόμου Υγείας και Ευεξίας. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να περπατήσουν ή/και να τρέξουν δίπλα στον καταξιωμένο και ταλαντούχο αθλητή και πρωταθλητή Μαραθωνίου δρόμου, Χριστόφορο Μερούση. Η εκκίνηση έγινε έξω από το σχολείο μας, στην οδό Μεραρχίας με τη συνδρομή της Τροχαίας Χίου. Οι μαθητές/τριες συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς πραγματοποίησαν με επιτυχία τον γύρο των Θυμιανών.

Έπειτα ακολούθησαν αθλητικά παιχνίδια με μπάλες, κώνους, στεφάνια, ομαδικά και ατομικά, σχεδιασμένα από τους καθηγητές της Φυσικής Αγωγής, καθώς και τους εκπαιδευτικούς των τάξεων στα καινούρια γήπεδα των Θυμιανών. Διοργανώθηκαν αγώνες σκυταλοδρομίας, καλαθοσφαίρισης και ποδοσφαίρου.

Τα παιδιά πέρασαν όμορφα, ψυχαγωγήθηκαν, έπαιξαν, συνεργάστηκαν και χάρηκαν. Μέσα από τον αθλητισμό μπορούμε να εκφράσουμε και να αναδείξουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Η σωματική άσκηση έχει θετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχική υγεία των παιδιών.

Γιορτάσαμε και φέτος  με λαμπρότητα μια από τις μεγαλύτερες γιορτές της Ορθοδοξίας και του Έθνους μας. 203 χρόνια πέρασαν από την εθνεγερσία. Κινητήρια δύναμη για τους αγωνιστές του ΄21 η δίψα για λύτρωση από τον ζυγό, ο πόθος για ελευθερία. Σήμερα τα παιδιά μας τίμησαν τους προγόνους μας που με αυτοθυσία, θάρρος και πίστη πάλεψαν ενάντια σε έναν πανίσχυρο κι αδίστακτο κατακτητή. Σήμερα στη μεγάλη επέτειο οι καρδιές μας γέμισαν με εθνική υπερηφάνεια βλέποντας τα νιάτα να παρελαύνουν με σθένος και ζήλο, κάτω από τους ρυθμούς των εθνικών εμβατηρίων. Σήμερα ντυμένοι γαλανόλευκα οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τον εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής, κ. Ευάγγελο Δέδε, έδειξαν την ευγνωμοσύνη τους στους ήρωες που έκαναν πράξη τα όνειρα και τις ελπίδες όλων των προηγούμενων γενιών κατά τη διάρκεια των 400 χρόνων σκλαβιάς και εξασφάλισαν σε εμάς τα δύο υπέρτερα αγαθά, την Ανεξαρτησία ως Έθνους και την Ελευθερία ως Λαού.

Ζήτω η 25η Μαρτίου! Ζήτω η λευτεριά!

Χρόνια Πολλά!