ΣΤ' Τάξη

ΕΟΡΤΗ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Την 21 η Νοεμβρίου, ημέρα των Εισοδίων της Θεοτόκου, τιμούμε τις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις, Τιμούμε αυτούς που επαγρυπνούν συνεχώς και είναι πάντα έτοιμοι με υψηλό  φρόνημα και στρατιωτική και πατριωτική συνείδηση να βρεθούν στην πρώτη γραμμή και να δώσουν τη ζωή τους για την πατρίδα. Ιδιαίτερα, εδώ στο νησί μας, την ακριτική Χίο διασφαλίζουν σε εικοσιτετράωρη βάση την ασφάλεια και ακεραιότητα των εθνικών μας συνόρων και των συμφερόντων της Χώρας μας. Μετά από πρόσκληση της 96 ΑΔΤΕ οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκε το στρατόπεδο «Έφεδρου Λοχαγού (ΠΖ) Γκιάλα Γεώργιου», όπου παρακολούθησαν εκδήλωση επίδειξης οπλικών συστημάτων, υλικών και μέσων του Στρατού Ξηράς. Τα παιδιά με τους δασκάλους, ξεναγήθηκαν από έμπειρους αξιωματικούς στο στρατόπεδο, έλυσαν πολλές απορίες και κατάλαβαν τη σημασία των ενόπλων δυνάμεων στην εξασφάλιση της ειρήνης στον τόπο μας. Μια σημαντική εμπειρία για τους μαθητές μας που τους ικανοποίησε ιδιαίτερα!