ΣΤ' Τάξη Τμήμα 1ο

Η ανακύκλωση καλά κρατεί στο σχολείο μας

Στο σχολείο μας, κάνουμε πράξη την ανακύκλωση. Μαζεύουμε σε κάδους (κόκκινος μέταλλα --κίτρινος χαρτί -- γαλάζιος πλαστικά --πράσινος γυαλί), καθώς και σε ένα μικρότερο πλαστικά καπάκια. Η σχολική μονάδα μαζεύει μόνο τα υλικά που παράγει και όχι τα οικιακά.

εικόνα Viber 2022 11 05 01 00 32 197εικόνα_Viber_2022-11-05_01-00-32-197.jpgεικόνα Viber 2022 11 05 01 00 34 001

εικόνα Viber 2022 11 05 01 00 36 114

Οι κάδοι με φροντίδα των μαθητών της περσινής Ε κ Στ φέτος τάξης, όταν γεμίζουν από υλικά, περίπου κάθε 10 μέρες, με ευθύνη των μαθητών και των δασκάλων τους, ζυγίζουν τα υλικά ξεχωριστά από το κάθε είδος. Κατόπιν υπολογίζουν το καθαρό παραχθέν υλικό που μαζεύτηκε, αφαιρώντας το βάρος του κάδου που τα περιέχει και που είναι 13 κιλά. Το  καθαρό βάρος του χαρτιού και του πλαστικού που κάθε φορά είναι περίπου  17 - 20 κιλά. Το γυαλί είναι πάρα πολύ βαρύ, γι'αυτό και δεν τον γεμίζουμε ποτέ πάνω από 60 κιλά και στο 1/3 του όγκου των άλλων 2. Τέλος τα μέταλλα δεν είναι τόσο συχνά, διότι οι μαθητές τα αποφεύγουν και όσα μαζεύονται, κυρίως αλουμινόχαρτο και κουτιά αναψυκτικών, προέρχονται από εξωσχολικούς επισκέπτες τα απογεύματα. Όλα τα παραπάνω μεταφέρονται από τους μαθητές, οι κάδοι έχουν ρόδες, σε μια απόσταση 80 μέτρων και μεταδειάζονται, στους αντίστοιχους χρωματικά κάδους του Δήμου, που είναι εγκατεστημένοι στην πλατεία που συνορεύει το σχολείο. Παρόλο που μας προτάθηκε από τη διαχειριστική αρχή ανακύκλωσης , εκείνοι να μεταδειάζουν, εμείς σαν εκπαιδευτικοί αρνηθήκαμε, γιατί πολύ απλά σκεφθήκαμε, πως θέλαμε να καλλιεργήσουμε την πράξη οδηγώ τα ανακυκλώσιμα υλικά στους κάδους, αφού τα συλλέξω και τα ομαδοποιήσω οικιακά. Σε κανένα κράτος του κόσμου, όσο προηγμένοι κι αν είναι, δεν υπάρχει υπηρεσία ανακύκλωσης που να περνά και να συλλέγει τα υλικά από τις οικίες. Επομένως οι μαθητές θα μάθαιναν τη διαδικασία μισή. Η ικανοποίηση τους είναι διάσπαρτη όταν αποχαιρετούν τα υλικά που μάζεψαν στους μεγαλύτερους κάδους, γιατί συνειδητοποιούν, το πόσο και το ποσό της ποιότητας που κερδίθηκε για το περιβάλλον, το πολύ κλειστό σε αυτούς, εν προκειμένω το χωριό που ζούν, αλλά και το ευρύτερο δηλαδή το νησί, η χώρα, η ήπειρος, ο πλανήτης.. Έχει καταρτιστεί εξελοπίνακας κιλών ανά είδος και οι τελικές προσθέσεις των κιλών, προβληματίζουν και βάζουν στόχους για λογισμένη χρήση, ειδικά του πλαστικού, στην καθημερινότητά μαςκαι μέσα από υποδείξεις και αναλύσεις που κάνουμε σε θεωρητικό επίπεδο για την ανακύκλωση. Πρόκειται για μια πρακτική που συστηματικά και μεθοδευμένη, ξεκίνησε από πέρυσι στο σχολείο μας και συνεχίζεται και φέτος με πολύ μεράκι και διάθεση από όλους!