Τάξεις & Τμήματα Σχολείου

Τα πρωτάκια μας με πολύ κέφι και χαρά έφτιαξαν διάφορες πασχαλινές δημιουργίες με τις δασκάλες τους. Μέσα από τις δραστηριότητες για το Πάσχα βίωσαν έθιμα και έμαθαν τι γιορτάζουμε αυτές τις μέρες. Όλα σας εύχονται να περάσετε όμορφα αυτές τις μέρες και το αναστάσιμο φως να ζεστάνει τις καρδιές σας! Καλό Πάσχα! Χρόνια Πολλά!

Το Ολοήμερο Τμήμα του Σχολείου μας σας εύχεται Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Οι μαθητές και μαθήτριες του Ολοήμερου Τμήματος μπαίνοντας σε πασχαλινούς ρυθμούς,  χρησιμοποίησε ρολά από χαρτιά υγείας που συγκέντρωναν τα παιδιά κι έφτιαξε ένα μεγάλο αυγό, το οποίο και χρωμάτισαν και στόλισαν με πολλή αγάπη, προσοχή και ανοιξιάτικα χρώματα! Με αυτό διακόσμησαν την κεντρική πόρτα του σχολείου και ευχήθηκαν σε όλους τους συμμαθητές και τους δασκάλους τους "Καλό Πάσχα"!

Τα παιδά της Ε2 τάξης μαζί με τiς δασκάλες Μαρία Τόσβη και Σταυρούλα Παντελάρα έφτιαξαν δύο μαγιάτικα στεφάνια που τα στολίσαμε στα κάγκελα του νέου κτιρίου. Τα λουλούδια για τη δημιουργία των στεφανιών τα έφεραν τα παιδιά και ομόρφυναν τον χώρο μας με τα όμορφα χρώματά τους.

Όλοι μας σας ευχόμαστε Καλό Μήνα!

ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ

Την Πέμπτη, 18 Απριλίου, ήρθε στο σχολείο μας η κτηνίατρος κυρία Μαρία Μαρίνου για να μιλήσει στα παιδιά της Β’ τάξης για τη φροντίδα των αδέσποτων ζώων του σχολείου μας!

Την Τρίτη, 23 Απριλίου, τα παιδιά της Β’ τάξης επισκέφτηκαν το κτηνιατρείο της κυρίας Μαρίας Μαρίνου. Η κυρία Μαρίνου, μίλησε στα παιδιά για την αγάπη που χρειάζονται όλα τα ζωάκια που δεν έχουν σπίτι και παρείχε τις πρώτες βοήθειες σε ένα τραυματισμένο γατάκι.

Ευχαριστούμε θερμά και τις δύο κτηνιάτρους για τις υπηρεσίες που μας πρόσφεραν!!

Πασχαλινά ήθη και έθιμα

Φθάνοντας και φέτος στις πασχαλινές μας διακοπές και αφού είχαμε συζητήσει με τους μαθητές για τις ημέρες της Μ. Εβδομάδας και τα Πάθη του Χριστού, αναφερθήκαμε στα ήθη και τα έθιμα αυτών των ημερών.

Έτσι οι μαθητές της Δ΄ τάξης με τις δασκάλες τους κ. Μαρία και κ. Σταματία, τη βοήθεια της κ. Ροζαλίας, διευθύντριας του σχολείου και της συναδέλφου κ. Σταυρούλας φτιάξαμε λαζαράκια, μάθαμε τα κάλαντα του Λαζάρου, βάψαμε και ζωγραφίσαμε κόκκινα και πολύχρωμα αυγά.

Επίσης ζυμώσαμε, πλάσαμε, ψήσαμε και γευθήκαμε, λαζαράκια και πασχαλινά κουλουράκια. Με όλα αυτά στολίσαμε τα πασχαλινά μας καλαθάκια.

Με τη δασκάλα των Εικαστικών κ. Μαρία φτιάξαμε κι άλλες όμορφες κατασκευές.

Με τη μουσικό του σχολείου κ. Μάγδα μάθαμε να παίζουμε το ρυθμικό παιχνίδι “Cup song”  με πλαστικά ποτήρια.

Ευχόμαστε σε όλους Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλό Πάσχα!

Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε μικρό δείγμα από τις δραστηριότητές μας.