Δ' Τάξη

ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ

Πασχαλινά ήθη και έθιμα

Φθάνοντας και φέτος στις πασχαλινές μας διακοπές και αφού είχαμε συζητήσει με τους μαθητές για τις ημέρες της Μ. Εβδομάδας και τα Πάθη του Χριστού, αναφερθήκαμε στα ήθη και τα έθιμα αυτών των ημερών.

Έτσι οι μαθητές της Δ΄ τάξης με τις δασκάλες τους κ. Μαρία και κ. Σταματία, τη βοήθεια της κ. Ροζαλίας, διευθύντριας του σχολείου και της συναδέλφου κ. Σταυρούλας φτιάξαμε λαζαράκια, μάθαμε τα κάλαντα του Λαζάρου, βάψαμε και ζωγραφίσαμε κόκκινα και πολύχρωμα αυγά.

Επίσης ζυμώσαμε, πλάσαμε, ψήσαμε και γευθήκαμε, λαζαράκια και πασχαλινά κουλουράκια. Με όλα αυτά στολίσαμε τα πασχαλινά μας καλαθάκια.

Με τη δασκάλα των Εικαστικών κ. Μαρία φτιάξαμε κι άλλες όμορφες κατασκευές.

Με τη μουσικό του σχολείου κ. Μάγδα μάθαμε να παίζουμε το ρυθμικό παιχνίδι “Cup song”  με πλαστικά ποτήρια.

Ευχόμαστε σε όλους Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλό Πάσχα!

Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε μικρό δείγμα από τις δραστηριότητές μας.