Α' Τάξη

A2 Δράση κατά του σχολικού εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως η παγκόσμια μέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού.
Τι είναι όμως ο σχολικός εκφοβισμός ;
Πολλοί από εμάς ,από την παιδική έως και την εφηβική ηλικία, ίσως έχουμε βρεθεί είτε στην θέση του θύματος είτε στην θέση του θύτη .Ένα "αστείακι" ή μια φάπα για "πλάκα " από τον θύτη, μπορεί να προκαλέσει ένα τραύμα στο θύμα, που πολύ πιθανόν θα κουβαλάει έως την ενήλικη ζωή του .Δυστυχώς ,τα παιδιά μπορούν να γίνουν πολύ σκληρά ,καμιά φορά χωρίς να το αντιλαμβάνονται .

a2 bullying
Οι μαθητές της Α2 τάξης ,έχοντας στην ψυχούλα τους μόνο θετικά συναισθήματα για τους άλλους, με υπερηφάνεια ζητωκραυγάζουν για την αγάπη ,την φιλιά και τα δικαιώματα που έχει κάθε παιδί.
Γιατί αν δεν ακούσουμε τι λένε τα παιδιά τότε πως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι;
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΙΑ..
ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ...

Ακούστε τα !!