ΣΤ' Τάξη

ΒΡΑΧΟΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΗ

Ο "ΜΑΡΤΗΣ"
Από την 1η ως τις 31 του Μάρτη, έχουμε το έθιμο να φοράμε στον καρπό του χεριού ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή. Το φορούν συνήθως τα παιδιά για να προστατεύει τα πρόσωπά τους από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν.
Η Στ’ τάξη του σχολείου μας έφτιαξε με φαντασία και χαρά τα βραχιολάκια μαρτάκια. Θα τα πουλήσουν για να συγκεντρώσουν χρήματα για την εκπαιδευτική εκδρομή που θα πάνε στη Φλώρινα. Ευχαριστούμε τις υπεύθυνες δασκάλες τους, κα Μαρκέλλα Λεμονιάδη και κα. Θεανώ Κοντογιάννη για την κινητοποίησή και υποστήριξη των μαθητών/τριών, καθώς και την εκπαιδευτικό κα. Σέβη Βίγκα για τον χρόνο της και τη δημιουργικότητά της που είναι αστείρευτη.