Επιμόρφωση

Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης στο Εργαστήριο Πληροφορικής - Νέα εργαλεία ιστοσελίδας

Στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης με σκοπό την ενίσχυση των δεξιοτήτων των συναδέλφων δασκάλων στον τομέα της πληροφορικής, πραγματοποιήθηκε συνάντηση-επιμόρφωση σχετικά με τη χρήση της πλατφόρμας διαχείρισης περιεχομένου Joomla για την δημιουργία και ανάρτηση περιεχομένου στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Κύριοι στόχοι της επιμόρφωσης ήταν οι ακόλουθοι :

1. Εξοικείωση των νέων συναδέλφων με τη λειτουργία της πλατφόρμας Joomla.

2. Κατανόηση τόσο βασικών εργαλείων όσο και νέων εργαλείων για τη σύνταξη άρθρων με κείμενο, εικόνα και βίντεο.

Επιπλέον, δόθηκε ο χρόνος στους συναδέλφους για πρακτική άσκηση αλλά και για ερωτήσεις- διευκρινίσεις, προκειμένου να διασφαλιστεί η κατανόηση και η επιτυχής εφαρμογή των νέων δεξιοτήτων.