Β' Τάξη

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2024

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗΣ ΦΟΡΕΣΙΑΣ

Την Παρασκευή 15/3/2024 πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός αυτοσχέδιας φορεσιάς στο σχολείο μας. Παρέλασαν μπροστά στην κριτική επιτροπή και σε όλους τους μαθητές και δασκάλους του σχολείου ιδιαίτερα ευρηματικές, έξυπνες και ξεχωριστές στολές, οι οποίες φτιάχτηκαν με μεράκι, φαντασία και αγάπη!

Ακολούθησε πάρτι στην αυλή με φαγητά, χυμούς και μουσική στους ρυθμούς της αποκριάς!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ Μ.Ε.Ο.Θ.

Την Τετάρτη 6/3/24 είχαμε τη χαρά να επισκεφτούμε με τα δυο τμήματα της Β΄ τάξης την κοινοτική αποθήκη - εργαστήριο Μόστρας του Μ.Ε.Ο.Θ. Με μεγάλο ενθουσιασμό μας υποδέχτηκε εγκάρδια και μας ξενάγησε στο χώρο όπου γίνονται πυρετώδεις προετοιμασίες η γλύπτρια κυρία Ελένη Γιαννακοπούλου.

Εντυπωσιακές κατασκευές, ευρηματικές, με χαρούμενα χρώματα, μας έδωσαν μια γεύση από το μοναδικό τοπικό μας έθιμο. Κυρίως όμως μας άγγιξαν τα λόγια της κυρίας Ελένης. Καταλάβαμε πως τα ΄΄θαύματα΄΄της αποθήκης επιτελούνται με πολύ εθελοντισμό και μεράκι, με συνεργασία και πατέντες, μεταποίηση, προσφορά και ανακύκλωση.

Ευχαριστούμε θερμά για τη φιλοξενία την κυρία Ελένη, τον σύλλογο του Μ.Ε.Ο.Θ. και την πρόεδρο κυρία Ερμίνα Τάμαρη, που μεσολάβησε για την επίσκεψή μας.

Συγχαίρουμε όλους τους εθελοντές για το παράδειγμα και τη δουλειά τους κι ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία στην αναβίωση του εθίμου!

ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΑΓΑΠΩ, ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!

Το σχολείο μας, στα πλαίσια του άξονα “σχολείο και κοινωνία” ανέλαβε ένα πρόγραμμα φροντίδας των αδέσποτων γατιών του σχολείων μας. Γι αυτό λοιπόν φτιάξαμε ένα προστατευμένο χώρο με ταΐστρα και ποτίστρα. Φροντίζουμε να ταΐζουμε τα γατάκια μας είτε με υπολείμματα τροφών από το ολοήμερο, είτε με γατοτροφή που φέρνουν τα παιδιά από το σπίτι.

Καλέσαμε στο σχολείο την υπεύθυνη παιδαγωγικών θεμάτων του φιλοζωικού συλλόγου, κυρία Πόπη Φλάμου, η οποία μίλησε στα παιδιά της Β ΄και Δ΄ τάξης με απλό και κατανοητό τρόπο για πολύ σοβαρά ζητήματα που πρέπει να γνωρίζουμε σχετικά με τα ζωάκια συντροφιάς!

Τα παιδιά της Β΄τάξης ,τα οποία αγαπούν ιδιαίτερα τα ζωάκια, έφτιαξαν μια αφίσα για να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο των μεγάλων!

Επίσης ξεκινήσαμε μια προσπάθεια στείρωσης των γατιών του σχολείου μας, προκειμένου να μην πολλαπλασιαστούν. Γι αυτό την Τρίτη, 5/3/24, η κυρία Έλενα Κλεισσά, κτηνίατρος, στείρωσε τρεις γάτες,δύο θηλυκές και μία αρσενική, από τα αδεσποτάκια του σχολείου μας! Ελπίζουμε πως με τη βοήθεια του φιλοζωικού , του δήμου,της κοινότητας, του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και άλλων φορέων θα καταφέρουμε να ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ και να στειρώσουμε όλα τα γατάκια της γειτονιάς του

σχολείου μας!

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟΥΤΗ Η ΚΟΥΚΛΑ

Το θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα ¨Σε ποιον ανήκει τούτη η κούκλα¨,παρουσιάστηκε την Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2024 στα παιδιά της Α’ και Β’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Θυμιανών και στα παιδιά του 2ου Νηπιαγωγείου Νεοχωρίου. Εξαιρετική εμπειρία με τους μικρούς μας φίλους να αγκαλιάζουν την ιστορία των δυο κοριτσιών του παραμυθιού, να προτείνουν λύσεις, να έχουν διάλογο μαζί τους, να παίρνουν τη θέση τους στη σκηνή και τέλος να δίνουν τα ίδια λύση στο παραμύθι.

Ήταν μια συνεργασία του Κύκλου Θεάτρου, ΘΕΑΤΡΟΠΟΙΟΙ ΧΙΟΥ, με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ομηρούπολης, στην κατεύθυνση των δράσεων για την αειφόρο ανάπτυξη, με κεντρικό άξονα τις διαπροσωπικές σχέσεις, τις κοινωνικές ανισότητες και τα ζητήματα κοινωνικής οικολογίας.

Είμαστε ενθουσιασμένοι, γιατί τα παιδιά ανταποκρίθηκαν κατά τον καλύτερο τρόπο στους σκοπούς και τους στόχους του προγράμματος!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΞΥΛΟΥΡΓΕΙΟ.

Την Τρίτη 20/2/2024 τα παιδιά του Β1 και Β2 τμήματος του σχολείου μας με τις δασκάλες τους επισκέφθηκαν το παλαιό Δημαρχείο, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων.

Πήγαν πρώτα στο ΚΕΠ Θυμιανών, όπου οι υπάλληλοι Μαρίκα Ανδρεάδη και Αγγελική Στεφανάκη, μίλησαν στα παιδιά με απλά και κατανοητά λόγια για το ρόλο και τη σπουδαιότητα του Κέντρου Εξυπηρέτησης Πολιτών.

Κατόπιν είδαν το γραφείο της υπηρεσίας “Βοήθεια στο σπίτι”. ¨Εγινε αναφορά στο έργο αυτής της υπηρεσίας και αμέσως μετά ανέβηκαν στα γραφεία της Πολιτικής Προστασίας. Εκεί μίλησε στα παιδιά ο κύριος Βορριάς για τις φυσικές καταστροφές και το τρίγωνο Πρόληψη- Αντιμετώπιση- Αποκατάσταση, εξηγώντας το σήμα της Πολιτικής Προστασίας. Περιέγραψε στα παιδιά τι πρέπει να κάνουν για να προστατευτούν από σεισμό.

Ο διοικητής της Πυροσβεστικής κύριος Σταύρος Καπελαρίδης, μίλησε στα παιδιά για το έργο της υπηρεσίας του και με μεγάλη χαρά τα κάλεσε στον χώρο του!

Στο δρόμο της επιστροφής σταμάτησαν στο ξυλουργείο του κυρίου Κωνσταντίνου Αγγέλου, όπου ο ίδιος μίλησε στα παιδιά για τη δουλειά του και για το πώς μεταμορφώνεται το ξύλο σε έπιπλα, ντουλάπες, κουφώματα κ.α.

Επιστρέφοντας στο σχολείο, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού!

Υποκατηγορίες