Το σχολείο μας

Η Ημέρα της Γης αποτελεί μια ημερομηνία κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα. Συντονίζεται παγκοσμίως από το Δίκτυο Ημέρας της Γης και εορτάζεται σε περισσότερες από 175 χώρες κάθε χρόνο. To 2009, τα Ηνωμένα Έθνη όρισαν τις 22 Απριλίου ως Διεθνή Ημέρα της Μητέρας Γης. Στο σχολείο μας μιλήσαμε για τα φυσικά αποθέματα της Γης και θέσαμε το ερώτημα "What can we do to save the Earth's natural resources?" Μπορείτε να λάβετε μέρος στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής (στα Αγγλικά και στα Ελληνικά) με αυτό το θέμα και να μοιραστείτε μαζί μας τις ιδέες σας, συμβάλλοντας έτσι και εσείς στην προστασία του περιβάλλοντος της Γης. Happy Earth Day 2024!

earth-day-2024

Σήμερα οι μαθητές της Ε τάξης παρακολούθησαν και συμμετείχαν στη μουσική διαδραστική παράσταση της ΜΟΥΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ.
Η ΜΟΥΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ αποτελεί ένα πολιτιστικό κ ανθρωπιστικό οργανισμό, που έχει ως στόχο να προσφέρει στα παιδιά νέες καλλιτεχνικές εμπειρίες.
Κατά το πρώτο μέρος, τα παιδιά παρακολούθησαν, από τη συμφωνική ορχήστρα του Μουσικού Σχολείου Χίου, τη χιουμοριστική συμφωνική σουίτα του Camille Saint- Saëns, "το καρναβάλι των ζώων", στην οποία τα όργανα της ορχήστρας"μιμούνται "

ήχους των ζώων.

Κατόπιν, ακολούθησε "η παρέλαση των παιχνιδιών", ένα μουσικό, διαδραστικό παραμύθι της κ. Αγγελικής Μαστρομιχαλακη, το οποίο εστιάζε στην διαφορετικότητα, την αποδοχή, τη συμπερίληψη και τη δύναμη της αγάπης. Στο τέλος της παράστασης, οι μαθητές μας, αλλά και μαθητές από άλλα δημοτικά σχολεία, τραγούδησαν μαζί με τη χορωδία "Λύρικα", υπό τη συνοδεία της συμφωνικής ορχήστρας του μουσικού σχολείου Χίου, τρία τραγούδια της κ. Άννας Δανιηλίδου τα οποία είχαν διδαχθεί κ προετοιμάσει τον προηγούμενο μήνα. Τα τραγούδια ήταν " Το εμβατήριο των παιχνιδιών", "Η δύναμη της αγκαλιας" και " το τραγούδι τής διαφορετικότητας".

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ

Η κυρία Ειρήνη Σταμούλη, θεατρολόγος του σχολείου μας, παρουσίασε στα παιδιά του Β1 ΄ και Β2 ΄ τμήματος το παραμύθι “ Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ” του Μάρκου Σίμσα. Ακολούθησε δραματοποίηση από τα ίδια τα παιδιά, όπου υποδύθηκαν, με μεγάλη επιτυχία, ζωάκια που έφυγαν από τα αφεντικά τους γιατί τα κακομεταχειρίζονταν.

ΣΚΙΑ ΣΤΗ ΓΗ

Η μουσικός του σχολείου μας, κυρία Μάγδα Παπαδοπούλου, δούλεψε με τα παιδιά του Β1’ και Β2’ τμήματος ένα τραγούδι, που ονομάζεται “ ΣΚΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ” του Γιώργου Σαμπάνη, το οποίο αναφέρεται στα αδέσποτα ζωάκια της χώρας μας, που είναι φλέγον ζήτημα.

Πρωταγωνίστρια είναι η Pixel

, μια σκυλίτσα που είχε βρεθεί πεταμένη σε κάδο σκουπιδιών ενώ είχε ακρωτηριασμένο το ένα της ποδαράκι. Όμως κατάφερε να ζήσει και να γίνει καλά, χάρη στη βοήθεια κάποιων που ενδιαφέρθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν.

Ο φιλοζωικός σύλλογος Χίου συνεχίζει να βοηθάει το σχολείο μας, στειρώνοντας κι άλλα γατάκια της αυλής μας. Την Παρασκευή 12/4/2024 στειρώθηκαν ΔΩΡΕΑΝ δύο αρσενικά και την Κυριακή 14/4/2024 δύο θηλυκά αδεσποτάκια. Ευχαριστούμε πάρα πολύ το διοικητικό του φιλοζωικού συλλόγου, τα μέλη και τους κτηνιάτρους που βοήθησαν στην επίτευξη αυτού του έργου.

ΦΙΛΟΖΩΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΙΟΥ