ΣΤ' Τάξη

Ο μαθητικός διαγωνισμός μαθηματικής και υπολογιστικής σκέψης διοργανώνεται κάθε χρόνο απο το περιφερειακό κέντρο εκπαιδευτικού σχεδιασμού δυτικής Ελλάδας (ΠΕ.ΚΕ.Σ) και έχει μεταξύ άλλων σαν στόχο, να ενισχύσει την καλλιέργεια της κριτικής, λογικής και αναλυτικής σκέψης των μαθητών μέσω της επίλυσης γρίφων και προβλημάτων αλλά και να προωθήσει την ομαδική εργασία και συνεργασία για την επίτευξη κοινών στόχων, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη επικοινωνιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον προκριματικό γύρο του διαγωνισμού με την συμμετοχή επτά ομάδων της ΣΤ τάξης (Οι Απίθανες, Οι Ατσίδες, Τα Ξεφτέρια, Τα Σαΐνια, Τα Σπίρτα, Τα Τσακάλια). Την οργάνωση και την εποπτεία του διαγωνισμού είχαν ο Εκπαιδευτικός Πληροφορικής Μάκης Σαμολαδάς μαζί με τους Εκπαιδευτικούς της ΣΤ τάξης Θεανώ Κοντογιάννη και Μαρκέλλα Λεμονιάδη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα “Τα Ξεφτέρια” κατέκτησε την πρώτη θέση στην Περιφέρειά μας και θα εκπροσωπήσει το Σχολείο μας στην προημιτελική και τελική φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 13/4.

Πολλά συγχαρητήρια στους πρωτεύσαντες και καλή επιτυχία στην συνέχεια της προσπάθειάς τους.

Το παρακάτω κείμενο έγινε αντιγραφή από τον υπολογιστή μας  και επικόλληση στον κειμενογράφο της ιστοσελίδας

Ο Μικελάντζελο ντι Λοντοβίκο Μπουοναρότι Σιμόνι (Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, 6 Μαρτίου 1475 – 18 Φεβρουαρίου 1564), γνωστός περισσότερο ως Μιχαήλ Άγγελος, ήταν Ιταλός γλύπτηςζωγράφοςαρχιτέκτονας και ποιητής της Αναγέννησης, που άσκησε απαράμιλλη επίδραση στην ανάπτυξη της δυτικής τέχνης[15][16]. Σήμερα αναγνωρίζεται ως ένας από τους σπουδαιότερους και ποιό γνωστούς δημιουργούς στην ιστορία της τέχνης. Υπήρξε ο μοναδικός καλλιτέχνης της εποχής, του οποίου η βιογραφία εκδόθηκε πριν τον θάνατό του, στους Βίους του Τζόρτζιο Βαζάρι, ο οποίος επέλεξε να τον τοποθετήσει στην κορυφή των καλλιτεχνών, χρησιμοποιώντας για τον Μιχαήλ Άγγελο το προσωνύμιο ο θεϊκός (Il Divino). Στα δημοφιλέστερα έργα του ανήκουν οι νωπογραφίες που φιλοτέχνησε για το Παπικό παρεκκλήσιο του Βατικανού (Καπέλα Σιξτίνα), το άγαλμα του Δαβίδ και η Πιετά (αποκαθήλωση)[17] στην Βασιλική του Αγίου Πέτρου, στη Ρώμη.

Για να μπορέσω να προσθέσω φωτογραφίες στο άρθρο μου πρέπει :

1) να ανεβάσω τις φωτογραφίες σε κάποιον φάκελο στην ιστοσελίδα μου

2) να πατήσω το κουμπί sigplus από τον κειμενογράφο μου

3) στην καρτέλα που θα ανοίξει να κάνω τις ρυθμίσεις που επιθυμώ και επιλέγω insert

4) στον κώδικα που θα εμφανιστεί να γίνει αντικατάσταση της λέξης myfolder, με το φάκελο των φωτογραφιών μου

Για την προσθήκη βίντεο

1) ανεβάζω το βίντεο στον youtube

2) στον κειμενογράφο της ιστοσελίδας κάνω δεξί click και δημιουργώ ένα πίνακα 1χ1

3) από τις ιδιότητες του πίνακα ρυθμίζω το πλάτος του πίνακα να είναι περίπου στο 65%

4) Τέλος κάνω αντιγραφή το URL του βίντεο από το youtube και το επικολλώ μέσα στον πίνακα.

Στο παραπάνω βίντεο περιγράφω όλη την διαδικασία για την προσθήκη του άρθρου.

Για την εισαγωγή φωτογραφιών σε άρθρο εγκαταστάθηκε νέο εργαλείο το sigplus.  Η διαδικασία περιγράφεται στην συνέχεια του άρθρου πλην όμως πρώτα θα πρέπει να έχετε ανεβάσει τις φωτογραφίες σε κάποιο φάκελο και να έχετε σημειώσει το μονοπάτι από τον φάκελο images μέχρι τον φάκελο με τις φωτογραφίες σας.

Μαθητές της ΣΤ τάξης κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν δυο χριστουγεννιάτικα δέντρα. Τα παιδιά αρχικά έφτιαξαν με χαρτόνι τα δέντρα, έπειτα τοποθετήσανε σε αυτά τα leds και τα σύνδεσαν πάνω στo rasbperry pi.