22710 31226                      mail@dim-thymian.chi.sch.gr                      Blog                      Facebook                      Youtube                      Αναζήτηση

Επιμόρφωση

Στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης με σκοπό την ενίσχυση των δεξιοτήτων των συναδέλφων δασκάλων στον τομέα της πληροφορικής, πραγματοποιήθηκε συνάντηση-επιμόρφωση σχετικά με τη χρήση της πλατφόρμας διαχείρισης περιεχομένου Joomla για την δημιουργία και ανάρτηση περιεχομένου στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Κύριοι στόχοι της επιμόρφωσης ήταν οι ακόλουθοι :

1. Εξοικείωση των νέων συναδέλφων με τη λειτουργία της πλατφόρμας Joomla.

2. Κατανόηση τόσο βασικών εργαλείων όσο και νέων εργαλείων για τη σύνταξη άρθρων με κείμενο, εικόνα και βίντεο.

Επιπλέον, δόθηκε ο χρόνος στους συναδέλφους για πρακτική άσκηση αλλά και για ερωτήσεις- διευκρινίσεις, προκειμένου να διασφαλιστεί η κατανόηση και η επιτυχής εφαρμογή των νέων δεξιοτήτων.

Ενδοσχολική επιμόρφωση 15 ωρών

σε συνεργασία της Σχολικής Μονάδας

με την Ε.Ε.Π.Ε.Κ

2023-24

«Επικοινωνία και Διαχείριση Συγκρούσεων στο Σχολικό Περιβάλλον»

Φέτος οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν στην επιμόρφωση από την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) στη διαχείριση των συγκρούσεων μεταξύ των μαθητών. Η αναγκαιότητα του σεμιναρίου προήλθε από το γεγονός ότι είναι αναπόφευκτο να συμβούν συγκρούσεις σε ένα περιβάλλον, όπου συνυπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι. Επομένως, πρέπει να υπάρχουν οι μηχανισμοί και τα πρωτόκολλα που θα ενεργοποιούνται κάθε φορά για να αντιμετωπιστεί η οποιαδήποτε κρίση στις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους.

Αρχικά οι δάσκαλοι ενημερώθηκαν για τα είδη της επικοινωνίας, τη σημασία της και τις προϋποθέσεις μίας επιτυχημένης επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών ή/και μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Στη συνέχεια γνώρισαν τις μορφές και τους τύπους των συγκρούσεων. Πληροφορήθηκαν για τα αίτια και τις επιπτώσεις τους. Εξοικειώθηκαν με τις μεθόδους και τα εργαλεία πρόληψης, καθώς και τις τεχνικές διευθέτησης των σχολικών συγκρούσεων. Τέλος, επισημάνθηκε ο καθοριστικός ρόλος των επαγγελματιών που εργάζονται στον σχολικό χώρο: της σχολικής ψυχολόγου, των εκπαιδευτικών, του Συμβούλου Εκπαίδευσης στη διευθέτηση των συγκρούσεων, αλλά και της οικογένειας των μαθητών.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας, τη Δευτέρα 04/12/2023, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις με στόχο να φέρουμε τα παιδιά πιο κοντά στα άτομα με αναπηρία, ώστε να εξοικειωθούν με αυτά. Έγινε προσπάθεια να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές/τριες μας να αναγνωρίσουν τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία στην άθληση, στη μετακίνηση και γενικά στην αυτονομία τους, ώστε στο μέλλον να φροντίζουν για την προστασία τους. Μέσα από αυτή τη βιωματική προσέγγιση δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήματα των παιδιών, με στοχευμένες δράσεις και ειδικά παιχνίδια, όπως: μα πώς μπορούν; πώς φτάνουν; πώς βάζουν γκολ; πώς σημαδεύουν;
Η δράση πραγματοποιήθηκε σε 3 διδακτικές ώρες, 1 ώρα ανά δύο τάξεις. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 4 ομάδες-σταθμούς και έλαβαν μέρος, κυκλικά, σε 4 διαφορετικές δραστηριότητες.
1η δραστηριότητα: Αγώνες δρόμου με δεμένα και χωρίς δεμένα χέρια, για να αντιληφθούν τη διαφορά στο τρόπο τρεξίματος.
2η δραστηριότητα: Οδηγός τυφλού με εμπόδια.
3η δραστηριότητα: Σουτ στο μπάσκετ από καθιστή θέση.
4η δραστηριότητα: Goalball.

Επίσης, πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις μέσα στις τάξεις, με συζήτηση, βίντεο, ψηφιακό υλικό, παιχνίδια και την ανάγνωση ιστοριών. Η βιωματική μάθηση βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν περισσότερο ζητήματα σχετικά με την αποδοχή της διαφορετικότητας και την απόκτηση ενσυναίσθησης για τα ΑμεΑ. Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς που διοργάνωσαν και υλοποιησαν τις δράσεις, την κα Αθανασία Τσιπολίτου, την κα Στάμη Ντομάτα, την κα Μαρία Τόσβη, την κα Σταυρούλα Παντελάρα, την κα Νάνσυ Γεωργοπούλου, τον κ. Μιχάλη Καλούπη, τον κ. Θέμη Κολλιάρο και τον κ. Αντώνη Γκιούλη για τη βοήθεια με τα αναπηρικά αμαξίδια και όλους τους εκπαιδευτικούς που συνείσφεραν με την παρουσία τους και την συμβολή τους στις δράσεις.

Την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ενημερώθηκαν από τον κύριο Φλατσούση Γιώργο, εκπρόσωπο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Χίου, για την αντιμετώπιση  πυρκαγιάς. Μια πυρκαγιά μπορεί να ξεκινήσει από οπουδήποτε και οποτεδήποτε και οι συνέπειες της να είναι ανυπολόγιστες αν δεν έχουν ληφθεί τα κατάλληλα μέτρα. Συνοπτικά παρουσίααε το τρίγωνο της φωτιάς: Θερμότητα, Καύσιμη Ύλη, Οξυγόνο και εξήγησε πως αν κάτι από τα παραπάνω στοιχεία λείπει, η φωτιά σταματά. Μίλησε αναλυτικά για τα είδη φορητών πυροσβεστήρων και επεξήγησε σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται ο καθένας. Ακόμη, έδωσε σαφείς οδηγίες και βήματα για το πώς ενεργούμε σε περίπτωση πυρκαγιάς είτε στην ύπαιθρο, είτε μέσα σε οικία είτε στο χώρο του σχολείου. Τέλος, μετά τις θεωρητικές οδηγίες έδειξε στους εκπαιδευτικούς πρακτικά πώς απασφαλίζουμε και χρησιμοποιούμε έναν πυροσβεστήρα. Η γνώση είναι δύναμη και η πρόληψη ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης!

Εκδρομή χωρίς παιχνίδια γίνεται; Όχι βέβαια!! Έτσι λοιπόν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, αφού περιηγήθηκαν στο μοναστήρι της Αγίας Σκέπης, την τοπική επιχείρηση Myrovolos Organics και την πανέμορφη Παναγία Κρήνα, γύρισαν στο γήπεδο του Χαλκειούς για να παίξουν παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, την Γαλλία και τη Γερμανία. Η δράση αυτή αποτελεί μία από τις εκδηλώσεις που έγιναν στο σχολείο μας στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου 2022). Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έπαξαν: