Εκδρομές

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 τα παιδιά της Δ΄ τάξης με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Κατσάλα, κ. Σταματία Μανωλάκη και κ. Σταυρούλα Παντελάρα επισκέφτηκαν το Μουσείο Μαστίχας . Εκεί παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Παίζοντας τότε….και τώρα» . Έμαθαν και είδαν τα παιχνίδια που έπαιζαν τα παιδιά της ηλικίας τους στην αρχαία Ελλάδα. Μετά κατασκεύασαν με πηλό κάποια από αυτά τα παιχνίδια και τέλος έπαιξαν το παραδοσιακό παιχνίδι «Βασιλιά, βασιλιά, με τα ξύλινα σπαθιά». Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία στην οποία τα παιδιά συμμετείχαν με πολλή διάθεση και κέφι αποκτώντας γνώσεις μέσα από βιωματικές δράσεις.

Tην Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 τα παιδιά της Δ΄ τάξης με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Κατσάλα, κ. Σταματία Μανωλάκη και κ. Σταυρούλα Παντελάρα επισκέφτηκαν το εργαστήρι κεραμικής του κ. Σφηκάκη στα Αρμόλια. Εκεί έμαθαν πώς ένα κομμάτι πηλός μετατρέπεται στα χέρια ενός έμπειρου τεχνίτη σε χρηστικά αντικείμενα , όπως ποτήρια, κούπες, βάζα, πιατέλες κ. ά. Ο τεχνίτης τους εξήγησε πώς λειτουργεί ο τροχός και απάντησε στις απορίες τους. Στο τέλος έδωσε στο κάθε παιδί από ένα κομμάτι πηλό για να φτιάξει ό,τι θέλει.

Στις 7 Δεκεμβρίου 2022 είχαμε την ευκαιρία με το σχολείο μας να πραγματοποιήσουμε μια υπέροχη εκδρομή σε ένα από τα πιο όμορφα και ζωντανά μαστιχοχώρια της Χίου, τον Άγιο Γιώργη το Συκούση.

Στο αρχείο που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες και στιγμιότυπα από την εκδρομή μας!

Εκδρομή χωρίς παιχνίδια γίνεται; Όχι βέβαια!! Έτσι λοιπόν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, αφού περιηγήθηκαν στο μοναστήρι της Αγίας Σκέπης, την τοπική επιχείρηση Myrovolos Organics και την πανέμορφη Παναγία Κρήνα, γύρισαν στο γήπεδο του Χαλκειούς για να παίξουν παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, την Γαλλία και τη Γερμανία. Η δράση αυτή αποτελεί μία από τις εκδηλώσεις που έγιναν στο σχολείο μας στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου 2022). Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έπαξαν: