Εκδρομή χωρίς παιχνίδια γίνεται; Όχι βέβαια!! Έτσι λοιπόν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, αφού περιηγήθηκαν στο μοναστήρι της Αγίας Σκέπης, την τοπική επιχείρηση Myrovolos Organics και την πανέμορφη Παναγία Κρήνα, γύρισαν στο γήπεδο του Χαλκειούς για να παίξουν παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, την Γαλλία και τη Γερμανία. Η δράση αυτή αποτελεί μία από τις εκδηλώσεις που έγιναν στο σχολείο μας στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου 2022). Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έπαξαν:

edl event certificate 2022

Σε όλη την Ευρώπη, 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 46 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.
Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η
Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

european day games

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εβδομάδα εκδηλώσεων με δράσεις όπως:

Διαγωνισμός τραγουδιού

Παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, τη Γαλλία και τη Γερμανία

Find the European Country Quiz

Επιτραπέζιο παιχνίδι «Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη»

Δραματοποίηση «Eurovision Day of Languages»

Κατασκευή αφίσας και λογότυπου για μπλουζάκι

European Day of Languages poster   european_day_of_languages_T_shirt_logo.png

Με τα παιδιά της Γ τάξης φτιάξαμε χάρτινα απιτάκια και εξασκήσαμε το λεξιλόγιο my house.

my paper house