22710 31226                      mail@dim-thymian.chi.sch.gr                      Blog                      Facebook                      Youtube                      Αναζήτηση

Γεγονότα

Γιορτάσαμε και φέτος  με λαμπρότητα μια από τις μεγαλύτερες γιορτές της Ορθοδοξίας και του Έθνους μας. 203 χρόνια πέρασαν από την εθνεγερσία. Κινητήρια δύναμη για τους αγωνιστές του ΄21 η δίψα για λύτρωση από τον ζυγό, ο πόθος για ελευθερία. Σήμερα τα παιδιά μας τίμησαν τους προγόνους μας που με αυτοθυσία, θάρρος και πίστη πάλεψαν ενάντια σε έναν πανίσχυρο κι αδίστακτο κατακτητή. Σήμερα στη μεγάλη επέτειο οι καρδιές μας γέμισαν με εθνική υπερηφάνεια βλέποντας τα νιάτα να παρελαύνουν με σθένος και ζήλο, κάτω από τους ρυθμούς των εθνικών εμβατηρίων. Σήμερα ντυμένοι γαλανόλευκα οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τον εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής, κ. Ευάγγελο Δέδε, έδειξαν την ευγνωμοσύνη τους στους ήρωες που έκαναν πράξη τα όνειρα και τις ελπίδες όλων των προηγούμενων γενιών κατά τη διάρκεια των 400 χρόνων σκλαβιάς και εξασφάλισαν σε εμάς τα δύο υπέρτερα αγαθά, την Ανεξαρτησία ως Έθνους και την Ελευθερία ως Λαού.

Ζήτω η 25η Μαρτίου! Ζήτω η λευτεριά!

Χρόνια Πολλά!

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η γιορτή των μαθητών και μαθητριών της Στ' τάξης του σχολείου μας για τον εορτασμό της εθνικής μας επετείου.
Μέσα από τα θεατρικά τους δρώμενα τα παιδιά ανέδειξαν τη ζωή γυναικών -ηρωίδων που αγωνίστηκαν για να ορίσουν τη ζωή τους με το δικό τους τρόπο, σε μια εποχή που η θέση της γυναίκας ήταν υποδεέστερη σε σχέση με των ανδρών.
Επίσης, οι μικροί μας μαθητές κατάφεραν να ζωντανέψουν μέσα από την αφήγηση τους σπουδαίες προσωπικότητες του 1821 μεταφέροντας μας στην εποχή της ελληνικής Επανάστασης.
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την υπέροχη προσπάθεια τους.

Το "Παγκάκι της Φιλίας" εφαρμόζεται τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας.

Αρχικά, συνέβαλε σε περιπτώσεις παιδιών κυρίως μικρότερων τάξεων, να ξεκινήσουν μια νέα φιλία, ευρισκόμενα σε ένα καινούριο σχολικό περιβάλλον, μειώνοντας με τον τρόπο αυτό την κοινωνική απομόνωση που μπορεί να αισθάνονταν και βελτιώνοντας την ψυχική τους ευημερία.

Ταυτόχρονα, μαθητές/μαθήτριες μεγαλυτέρων κατά κύριο λόγο τάξεων, χρησιμοποιούν το παγκάκι της φιλίας για να συζητήσουν θέματα που τους απασχολούν, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να ζητήσουν τυχόν υποστήριξη από φίλους/φίλες τους με τους οποίους/οποίες αισθάνονται πιο άνετα. Τέλος, το "Παγκάκι της Φιλίας" υιοθετήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις μαθητών/ μαθητριών που ήρθαν σε αντιπαράθεση μεταξύ τους, συμβάλλοντας σημαντικά στην επίλυση των όποιων διαφορών είχαν δημιουργηθεί, υπό την επίβλεψη-καθοδήγηση πάντα εκπαιδευτικού.

1          2          3

4          5          6

7          8          9

10

Την Κυριακή το απόγευμα το περάσαμε χορεύοντας και διασκεδάζοντας σε ένα πολύ πετυχημένο αποκριάτικο πάρτι.
Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων διοργάνωσε άψογα και φέτος το καθιερωμένο μασκέ πάρτι γεμάτο χορό, μουσική, παιχνίδι, ανιματέρ και δώρα.
Τα παιδιά του σχολείου μας πέρασαν πολύ όμορφα!
Και του χρόνου να είμαστε καλά!