Δ' Τάξη

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2024

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗΣ ΦΟΡΕΣΙΑΣ

Την Παρασκευή 15/3/2024 πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός αυτοσχέδιας φορεσιάς στο σχολείο μας. Παρέλασαν μπροστά στην κριτική επιτροπή και σε όλους τους μαθητές και δασκάλους του σχολείου ιδιαίτερα ευρηματικές, έξυπνες και ξεχωριστές στολές, οι οποίες φτιάχτηκαν με μεράκι, φαντασία και αγάπη!

Ακολούθησε πάρτι στην αυλή με φαγητά, χυμούς και μουσική στους ρυθμούς της αποκριάς!

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου οι τέσσερις πρώτες τάξεις του Σχολείου μας παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση,  «Τα Μαγικά μαξιλάρια»   του Ευγένιου Τριβιζά, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εκπολιτιστικού Σωματείου Καλλλιμασιάς, « Η Πρόοδος».

Τα Μαγικά Μαξιλάρια (μέσα από φωτογραφίες)

Το έργο,  που ανέβασαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Δ. Σ. Καλλιμασιάς, με τη βοήθεια της Θεατρολόγου τους, αναφερόταν σ’ έναν άπληστο  και μισητό βασιλιά, τον Αρπατίλαο,  που  κυβερνούσε τη χώρα του, την  Ουρανούπολη, με σκληρό και απαίσιο τρόπο. Θέσπιζε νόμους άδικους που καταργούσαν τις Απόκριες, τα πάρτι γενεθλίων και τις Κυριακές. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πήρε απόφαση μαζί με τους συμβούλους του, να κατασκευαστούν μαξιλάρια από τα πιο φρικτά υλικά, ώστε να στερήσει από τους υπηκόους του ακόμα και τα όνειρά τους!

Όμως τα παιδιά του σχολείου ανακάλυψαν το σχέδιο του βασιλιά και αποφάσισαν να αναλάβουν δράση. Έφτιαξαν, λοιπόν, μαξιλάρια από τα πιο όμορφα υλικά του κόσμου κι έτσι κατάφεραν να εξαφανίσουν τους εφιάλτες από τον ύπνο τους και να βλέπουν μόνο γλυκά και υπέροχα όνειρα!

Ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που περάσαμε!!!

Δ΄τάξη
Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού
Στις 6 Μαρτίου , πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού , τα παιδιά της Δ’ τάξης αφού ασχολήθηκαν με το θέμα στην τάξη με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Κατσάλα, κ. Σταματία Μανωλάκη και Σταυρουλα Παντελαρα είδαν δυο βίντεο με τίτλους « Στάσου πλάι μου – μια ιστορία για τον σχολικό εκφοβισμό» και « Τα μπλε γυαλιά» και τραγούδησαν ένα τραγούδι.
Το τραγούδι είχε τίτλο «Ν’ αγαπάς», σε στίχους Νίκου Βελιώτη, μουσική και ερμηνεία Παντελή Θαλασσινού
Ν’ αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα
Τους γνωστούς και τους άγνωρους τόπους
Τα πουλιά, τα λουλούδια, τα σύννεφα
Και πολύ ν’ αγαπάς τους ανθρώπους.
Έγινε νοηματική απόδοση των στίχων και δημιουργήθηκε βίντεο με τα παιδιά να τραγουδούν και να συνοδεύουν με τις αντίστοιχες κινήσεις το τραγούδι τους. Η διδασκαλία του τραγουδιού και η δημιουργία του βίντεο έγιναν από τη μουσικό του σχολείου μας, κ. Μάγδα Παπαδοπούλου.Τη βιντεοσκόπηση επιμελήθηκαν οι κύριοι Θεμιστοκλής Κολλιάρος και Μιχάλης Καλούπης. Το βίντεο θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024, στα πλαίσια του Εργαστήριου Δεξιοτήτων με τίτλο «Ο αστείρευτος υδάτινος θησαυρός», οι μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί της Δ’ τάξης επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ομηρούπολης που βρίσκεται στην περιοχή Κλειδού, παρακολουθώντας το πρόγραμμα «Η Κλειδού ανθίζει».
Στο κτήριο του ΚΠΕ, πραγματοποιήθηκε αρχικά μια παρουσίαση από την κ. Ματρώνα Παππά με πληροφορίες σχετικές με το δάσος, τον ποταμό, τη βλάστηση που υπάρχει στην περιοχή αλλά και τους κινδύνους που επικρατούν, ως προς την καταστροφή του δάσους. Έπειτα, υλοποιήθηκε ένας περίπατος στο δάσος, στον οποίο οι μαθητές/μαθήτριες παρατήρησαν την βλάστηση της περιοχής και διέσχισαν τον χείμαρρο Αρμένη. Τα παιδιά έφτιαξαν βαρκούλες με μερικά ξύλα που βρήκαν πεσμένα στο έδαφος και τα άφησαν να πλεύσουν στον ποταμό.

Αφού εξερεύνησαν αρκετά την περιοχή, έπαιξαν αρκετά παιχνίδια στην φύση. Έμαθαν να βρίσκουν τα σημάδια μιας πυρκαγιάς στα δέντρα, αλλά και να ξεχωρίζουν τα είδη των φυτών, εντοπίζοντας τα στο περιβάλλον. Ακόμη, μέτρησαν το ύψος ενός δέντρου και έμαθαν τρόπους προσανατολισμού. Τέλος, οι μαθητές/μαθήτριες αφέθηκαν ελεύθεροι να φτιάξουν, χωρισμένοι σε ομάδες, καλλιτεχνικά έργα με υλικά που έβρισκαν στην φύση.
Οι μαθητές/μαθήτριες της Δ’ τάξης, ανταποκρίθηκαν με μεγάλη ευχαρίστηση στο πρόγραμμα. Εκδήλωσαν μεγάλο ενδιαφέρον για τον ποταμό και δήλωσαν ότι θα ήθελαν να αρχίσουν να εξερευνούν περισσότερο την φύση και τα αγαθά που μας προσφέρει.

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023 η κ. Σέβη Βίγκα , δασκάλα της Α΄τάξης του σχολείου μας, παρουσίασε στα παιδιά της Δ΄ τάξης έναν αργαλειό σε μικρογραφία, τους εξήγησε από ποια μέρη αποτελείται και πώς λειτουργεί. Το κάθε παιδί είχε την ευκαιρία να δουλέψει στον αργαλειό και όλη μαζί η τάξη να φτιάξει ένα κομμάτι υφαντού. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και πολλά δήλωσαν ότι θα ήθελαν να ασχοληθούν με την υφαντική.