Β' Τάξη Τμήμα 2ο

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ

Η κυρία Ειρήνη Σταμούλη, θεατρολόγος του σχολείου μας, παρουσίασε στα παιδιά του Β1 ΄ και Β2 ΄ τμήματος το παραμύθι “ Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ” του Μάρκου Σίμσα. Ακολούθησε δραματοποίηση από τα ίδια τα παιδιά, όπου υποδύθηκαν, με μεγάλη επιτυχία, ζωάκια που έφυγαν από τα αφεντικά τους γιατί τα κακομεταχειρίζονταν.

ΣΚΙΑ ΣΤΗ ΓΗ

Η μουσικός του σχολείου μας, κυρία Μάγδα Παπαδοπούλου, δούλεψε με τα παιδιά του Β1’ και Β2’ τμήματος ένα τραγούδι, που ονομάζεται “ ΣΚΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ” του Γιώργου Σαμπάνη, το οποίο αναφέρεται στα αδέσποτα ζωάκια της χώρας μας, που είναι φλέγον ζήτημα.

Πρωταγωνίστρια είναι η Pixel

, μια σκυλίτσα που είχε βρεθεί πεταμένη σε κάδο σκουπιδιών ενώ είχε ακρωτηριασμένο το ένα της ποδαράκι. Όμως κατάφερε να ζήσει και να γίνει καλά, χάρη στη βοήθεια κάποιων που ενδιαφέρθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν.

Ο φιλοζωικός σύλλογος Χίου συνεχίζει να βοηθάει το σχολείο μας, στειρώνοντας κι άλλα γατάκια της αυλής μας. Την Παρασκευή 12/4/2024 στειρώθηκαν ΔΩΡΕΑΝ δύο αρσενικά και την Κυριακή 14/4/2024 δύο θηλυκά αδεσποτάκια. Ευχαριστούμε πάρα πολύ το διοικητικό του φιλοζωικού συλλόγου, τα μέλη και τους κτηνιάτρους που βοήθησαν στην επίτευξη αυτού του έργου.

ΦΙΛΟΖΩΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΙΟΥ

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ  6/4/2024

Την πρώτη του Μάρτη ή στις 21 με την εαρινή Ισημερία τα παιδιά τραγουδούν τα κάλαντα της άνοιξης, τα γνωστά χελιδονίσματα. Ως κάλαντα υπάρχουν σε πολλές παραλλαγές ανά την Ελλάδα. Τα παιδιά στολίζονται με λουλούδια ή κρατούν χάρτινα χελιδονάκια με χρωματιστές κορδέλες, κόκκινη που προαναγγέλλει την Ανάσταση, κίτρινη για την πρώτη ανθοφορία των αγρών, άσπρη, γαλάζια και άλλα. Επίσης βάζουν κουδουνάκια. Ανάλογα στολίζουν και τη “χελιδόνα” μια ξύλινη κατασκευή με την οποία περιστρέφεται ένα χελιδόνι. Η “χελιδόνα” φέρνει λουλούδια της άνοιξης και κισσό που συμβολίζει την αειθαλή βλάστηση. Λουλούδια και πρασινάδες κρατούν τα παιδιά στα χέρια ή στολίζουν τα μαλλιά τους. Παίρνουν μαζί τους κι ένα στολισμένο καλαθάκι για την αμοιβή τους που είναι αυγά, για να τα βάψουν το Πάσχα (μια και νηστεύουν την περίοδο της Σαρακοστής) ή και χρήματα.

Ένα μεγάλο μπουκέτο έγιναν και οι δικοί μας μαθητές, της Α΄ και Β΄ τάξης, με τα χελιδονάκια, τα λουλουδάκια τους και τις μελωδικές φωνές τους, υπό την καθοδήγηση της μουσικού του σχολείου μας, κυρίας Μάγδας Παπαδοπούλου.

Όλοι χαρήκαμε πολύ αυτό το έθιμο, αλλά κυρίως τα παιδιά.

Και του χρόνου με υγεία!

Το μήνυμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) για τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου είναι: Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας! Το μήνυμα γράφτηκε από τη συγγραφέα Eiko Kadono, η οποία έχει γράψει πολλά βιβλία που έχουν μεταφραστεί σε 10 γλώσσες. Το 2018 τιμήθηκε από την ΙΒΒΥ με το Βραβείο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Tο εικαστικό της αφίσας φιλοτεχνήθηκε από τη συγγραφέα και εικονογράφο Nana Furiya, που γεννήθηκε στο Τόκιο.

book-reading-challenge-2024

“Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα, λαχταρώντας ν’ ακούσουν το χαρούμενο χτύπο της καρδιάς σας.. Είμαι μια ιστορία που ταξιδεύει. Πετάω παντού.Με τα φτερά του ανέμου ή τα φτερά των κυμάτων, ή καμιά φορά και με τα μικροσκοπικά φτερά της άμμου. Πετάω, βέβαια, και με τα φτερά των αποδημητικών πουλιών. Ακόμα και με τα φτερά των αεροπλάνων.Στέκομαι δίπλα σου. Γυρίζω τις σελίδες για να σου πω μια ιστορία, εκείνη που θέλεις ν’ ακούσεις.Θα σου άρεσε μια παράξενη και απίστευτη ιστορία;Ή τι θα έλεγες για μια λυπητερή, μια τρομακτική ή μια αστεία;Αν δεν έχεις διάθεση να την ακούσεις τώρα, δεν πειράζει. Όμως ξέρω πως κάποια μέρα θα θέλεις.Όταν θα θέλεις, λοιπόν, φώναξε: «Ιστορία που ταξιδεύεις, έλα! Κάθισε δίπλα μου!». Κι αμέσως θα πετάξω κοντά σου.Έχω τόσες ιστορίες να μοιραστώ!Τι θα έλεγες για την ιστορία ενός μικρού νησιού που βαρέθηκε τη μοναξιά του, έμαθε να κολυμπάει κι αποφάσισε να βρει έναν φίλο; Ή για την ιστορία μιας παράξενης νύχτας, όταν παρουσιάστηκαν δύο φεγγάρια; Ή για τη νύχτα που χάθηκε ο Άι-Βασίλης.Ω! Μπορώ ν’ ακούσω την καρδιά σου. Χτυπάει όλο και πιο γρήγορα. Τικ τακ, τίκι τακ, τίκι τίκι,  τακ!Η ιστορία που ταξιδεύει πήδηξε μέσα σου κι έκανε την καρδιά σου να χτυπάει δυνατά. Τώρα θα γίνεις κι εσύ μια τέτοια ιστορία, με  φτερά  έτοιμη να πετάξεις.Έτσι, γεννήθηκε μια ακόμα ιστορία που ταξιδεύει!”.

Εσείς πόσα βιβλία μπορείτε να διαβάσετε μέσα σε μία ώρα; Οι μαθητές/τριες μας από τη Β, Γ, Δ και Ε τάξη προσπάθησαν να διαβάσουν όσα πιο πολλά γίνεται! Κι έτσι διασχίσαμε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας μας για να απολαύσουμε τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου! Keep reading dear booklovers!