Εκδρομούλα! Ευκαιρία για παιχνίδι και μουσική, δύο έννοιες απόλυτα δεμένες!

Τα μαθητάκια της Α' τάξης συνόδευσαν με κίνηση κρατώντας χρωματιστές χαρτοπετσέτες, το κομμάτι των Beatles ''I want to hold your hand''

(Λιθί 26/05/2022)

lithi

Lithi 2

Lithi 3

Σήμερα οι μαθητές της Ε τάξης παρακολούθησαν και συμμετείχαν στη μουσική διαδραστική παράσταση της ΜΟΥΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ.
Η ΜΟΥΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ αποτελεί ένα πολιτιστικό κ ανθρωπιστικό οργανισμό, που έχει ως στόχο να προσφέρει στα παιδιά νέες καλλιτεχνικές εμπειρίες.
Κατά το πρώτο μέρος, τα παιδιά παρακολούθησαν, από τη συμφωνική ορχήστρα του Μουσικού Σχολείου Χίου, τη χιουμοριστική συμφωνική σουίτα του Camille Saint- Saëns, "το καρναβάλι των ζώων", στην οποία τα όργανα της ορχήστρας"μιμούνται "

ήχους των ζώων.

Κατόπιν, ακολούθησε "η παρέλαση των παιχνιδιών", ένα μουσικό, διαδραστικό παραμύθι της κ. Αγγελικής Μαστρομιχαλακη, το οποίο εστιάζε στην διαφορετικότητα, την αποδοχή, τη συμπερίληψη και τη δύναμη της αγάπης. Στο τέλος της παράστασης, οι μαθητές μας, αλλά και μαθητές από άλλα δημοτικά σχολεία, τραγούδησαν μαζί με τη χορωδία "Λύρικα", υπό τη συνοδεία της συμφωνικής ορχήστρας του μουσικού σχολείου Χίου, τρία τραγούδια της κ. Άννας Δανιηλίδου τα οποία είχαν διδαχθεί κ προετοιμάσει τον προηγούμενο μήνα. Τα τραγούδια ήταν " Το εμβατήριο των παιχνιδιών", "Η δύναμη της αγκαλιας" και " το τραγούδι τής διαφορετικότητας".

Στο σχολείο μας αγαπάμε τη μουσική!! Γι αυτό και δεν μαθαίνουμε μουσική μόνο με τη μουσικολόγο μας, αλλά ακούμε μουσική ακόμα και στα διαλείμματα .. ακόμα και με το καλημέρα σας πριν κάνουμε προσευχή!! Ο Διευθυντής μας επιλέγει για μας ποιοτική Ελληνική μουσική από αγαπημένους συνθέτες, στιχουργούς, ερμηνευτές και μας προσκαλεί να τους γνωρίσουμε και να μάθουμε περισσότερα πράγματα για τη ζωή και το έργο τους! Μέχρι σήμερα έχουμε ακούσει την υπέροχη μουσική του Γιάννη Σπανού, του Σταύρου Ξαρχάκου και του Μάνου Λοίζου!! Και έπεται συνέχεια! Εσείς τι γνωρίζετε γι αυτές τις μεγάλες προσωπικότητες του Ελληνικού πολιτισμού; Ποιές είναι οι αγαπημένες μελωδίες σας από αυτούς του σπουδαίους μουσικούς;