ΣΤ' Τάξη

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΚΑΚΙ

Το σκάκι αποτελεί ένα από τα πιο δημοφιλή παιχνίδια. Θεωρείται το παιχνίδι των βασιλιάδων, γιατί ασκεί το μυαλό στη στρατηγική, στον σχεδιασμό και την πρόβλεψη, πράγματα που χρειάζονται για να διοικήσει κάποιος μια αυτοκρατορία ή ένα βασίλειο.

Για τα παιδιά, το σκάκι είναι γνωστό ότι αυξάνει τα επίπεδα IQ τους καθώς και τη δημιουργικότητά τους σύμφωνα με ορισμένες μελέτες. Η εισαγωγή του σε μικρή ηλικία βοηθά στη βελτίωση της σκέψης και των δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων στα παιδιά. Ενισχύει τη μνήμη και τη συγκέντρωση βελτιώνοντας την ικανότητα μελέτης με αποτέλεσμα να έχουν καλύτερες επιδόσεις στο σχολείο. Σημαντικό επίσης είναι ότι εξασκεί και τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 ο Μορφωτικός Σύνδεσμος Βαρβασίου Χίου Βιβλιοθήκη ο Φάρος και ο Σκακιστικός Όμιλος Παναγίας Καλλιμασιάς Χίου σε συνεργασία με το 4ο Γυμνάσιο Χίου και με τη στήριξη του Δήμου Χίου διοργάνωσαν το 18ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Χίου.

Στο φετινό Πρωτάθλημα έλαβαν μέρος δύο μαθητές μας : ο Μαυρόπετρος Κωνσταντίνος και ο Σεραφείμ Νικόλας. Ο Μαυρόπετρος Κωνσταντίνος διακρίθηκε παίρνοντας την 1η θέση στην κατηγορία των παιδιών της Δ΄ τάξης.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές μας που διαγωνίστηκαν σε ένα τόσο όμορφο και απαιτητικό διαγωνισμό και τις οικογένειες τους που ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να ασχολούνται με τέτοια πνευματικά παιχνίδια.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΚΑΚΙ

Ο μαθητικός διαγωνισμός μαθηματικής και υπολογιστικής σκέψης διοργανώνεται κάθε χρόνο απο το περιφερειακό κέντρο εκπαιδευτικού σχεδιασμού δυτικής Ελλάδας (ΠΕ.ΚΕ.Σ) και έχει μεταξύ άλλων σαν στόχο, να ενισχύσει την καλλιέργεια της κριτικής, λογικής και αναλυτικής σκέψης των μαθητών μέσω της επίλυσης γρίφων και προβλημάτων αλλά και να προωθήσει την ομαδική εργασία και συνεργασία για την επίτευξη κοινών στόχων, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη επικοινωνιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον προκριματικό γύρο του διαγωνισμού με την συμμετοχή επτά ομάδων της ΣΤ τάξης (Οι Απίθανες, Οι Ατσίδες, Τα Ξεφτέρια, Τα Σαΐνια, Τα Σπίρτα, Τα Τσακάλια). Την οργάνωση και την εποπτεία του διαγωνισμού είχαν ο Εκπαιδευτικός Πληροφορικής Μάκης Σαμολαδάς μαζί με τους Εκπαιδευτικούς της ΣΤ τάξης Θεανώ Κοντογιάννη και Μαρκέλλα Λεμονιάδη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα “Τα Ξεφτέρια” κατέκτησε την πρώτη θέση στην Περιφέρειά μας και θα εκπροσωπήσει το Σχολείο μας στην προημιτελική και τελική φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 13/4.

Πολλά συγχαρητήρια στους πρωτεύσαντες και καλή επιτυχία στην συνέχεια της προσπάθειάς τους.

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η γιορτή των μαθητών και μαθητριών της Στ' τάξης του σχολείου μας για τον εορτασμό της εθνικής μας επετείου.
Μέσα από τα θεατρικά τους δρώμενα τα παιδιά ανέδειξαν τη ζωή γυναικών -ηρωίδων που αγωνίστηκαν για να ορίσουν τη ζωή τους με το δικό τους τρόπο, σε μια εποχή που η θέση της γυναίκας ήταν υποδεέστερη σε σχέση με των ανδρών.
Επίσης, οι μικροί μας μαθητές κατάφεραν να ζωντανέψουν μέσα από την αφήγηση τους σπουδαίες προσωπικότητες του 1821 μεταφέροντας μας στην εποχή της ελληνικής Επανάστασης.
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την υπέροχη προσπάθεια τους.