Επιμόρφωση

Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 Ημέρες

o giros tou kosmou

Η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας είναι επένδυση στη ζωή των παιδιών. Η αγάπη για το διάβασμα δεν είναι μια έμφυτη τάση που ή την έχει κανείς ή δεν την έχει. Αντίθετα, είναι μια λειτουργία που αποκτάται μέσω μιας μακρόχρονης και συστηματικής παιδείας. Και είναι οι δάσκαλοι και οι γονείς που μπορούν να κινητοποιήσουν το ενδιαφέρον των παιδιών για το βιβλίο. Τα οφέλη της φιλαναγνωσίας είναι αναρίθμητα. Εμπλουτισμός λεξιλογίου, εμπλουτισμός εμπειριών και συναισθημάτων, καλλιέργεια φαντασίας και δημιουργικότητας, καλλιέργεια κριτικής ικανότητας, αυτογνωσίας, καλλιέργειας αξιών.

Στα πλαίσια προγράμματος φιλαναγνωσίας ασχοληθήκαμε με το κλασικό μυθιστόρημα του Ιουλίου Βερν "Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 Ημέρες". Το μυθιστόρημα αυτό το διαβάσαμε, το διασκευάσαμε σε θεατρική παράσταση, το κάναμε πολλές πρόβες, φτιάξαμε σκηνικά, βάλαμε κοστούμια, ανεβάσαμε τη παράσταση δύο φορές, μία για το σχολείο μας και άλλη μια για το κοινό, τέλος το ηχογραφήσαμε για να γίνει ραδιοφωνική παραγωγή. Οι μαθητές απόλαυσαν κάθε στιγμή σε όλη αυτή τη διαδικασία και έμαθαν πάρα πολλά. Όχι μόνο πολλές λέξεις (γλώσσα), όχι μόνο γνώσεις γεωγραφίας, όχι μόνο εξερευνήσεις (ιστορία), αλλά επίσης έμαθαν και πως να συνεργάζονται, να δημιουργούν, να κατασκευάζουν, να σκέφτονται, να παρουσιάζουν τον εαυτό τους, να σέβονται και να βοηθούν ο ένας τον άλλο.

Παράλληλα συνδυάσαμε την επεξεργασία του συγκεκριμένου έργου με ένα πρόγραμμα καλλιέργειας αξιών. Μ' αυτό τον τρόπο οι μαθητές ανακάλυψαν και συζήτησαν περίπου 100 αξίες και απαξίες που άντλησαν μέσα από τα νοήματα του έργου. Έτσι τελικά το κείμενο του βιβλίου δεν το έζησαν μόνο με τη φαντασία τους, αλλά έγινε ολότελα δικό τους βιωματικά, πράγμα που φάνηκε και στις παραστάσεις και στην ηχογράφηση που ακολούθησε.

Λίγα λόγια για την υπόθεση του βιβλίου:

Το 1872, ένας εκκεντρικός Αγγλος αριστοκράτης, ο Φιλέας Φογκ, στοιχηματίζει είκοσι χιλιάδες λίρες, σε μια εγγλέζικη λέσχη, ότι μπορεί να κάνει το γύρο του κόσμου σε 80 ημέρες! Σε μια εποχή που δεν υπήρχαν αεροπλάνα και η συγκοινωνία γινόταν με ατμόπλοια και τρένα, ξεκινάει παρέα με τον Πασπαρτού, τον υπηρέτη του, ένα περιπετειώδες ταξίδι από την Ευρώπη στην Ασία, στην Αφρική και στην Αμερική. Ταξιδεύει με ελέφαντα, ακόμα και με έλκηθρο με πανιά, κινδυνεύει από βραχμάνους και Ινδιάνους, βουβάλια και λύκους. Αντιμετωπίζει απίστευτους κινδύνους, τυφώνες και καταιγίδες, παρέα με μια πανέμορφη πριγκίπισσα, αλλά και με έναν επιθεωρητή που τον κυνηγάει και θέλει να τον συλλάβει, στην πιο συναρπαστική, την πιο γοητευτική περιπέτεια του Ιουλίου Βερν.

Θεατρική διασκευή & Σκηνοθεσία: Ασπασία Ματθαίου

Ραδιοφωνική παραγωγή για το European School Radio: Ασπασία Ματθαίου