ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ 2024

Κοπή Πίτας στον Άγιο Ευστράτιο

Ιανουάριος 2024

Με λαμπρότητα γιορτάσαμε και φέτος τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών, την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024. Ο παπα-Κλαδιάς τέλεσε τη Θεία Λειτουργία στον Άγιο Ευστράτιο. Σύσσωμο το σχολείο παρευρέθηκε και συμμετείχε στον εορτασμό.

Ο πατήρ Νικόλαος Κλαδιάς μίλησε με όμορφα και απλά λόγια  για την ιστορία και τον βίο των Τριών Ιεραρχών: τον Μέγα Βασίλειο, τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο και τον Γρηγόριο τον Θεολόγο. Τόνισε την πνευματικότητα των Αγίων και τον λόγο που επέλεξε η Εκκλησία τους Τρεις Πατέρες για προστάτες των γραμμάτων, των δασκάλων και των μαθητών.

Έπειτα ακολούθησε η κοπή της βασιλόπιτας του σχολείου μας μέσα στον Ιερό Ναό. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων εθιμοτυπικά πρόσφερε την βασιλόπιτα για όλο το προσωπικό που εργάζεται στο Δημοτικό, καθώς και τα βασιλοπιτάκια για όλα τα παιδιά με ένα δωράκι για τους/τις τυχερούς/ές. Μαζί μας παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του Συλλόγου, τους οποίους ευχαριστούμε για την τιμή που μας έκαναν, την αγαστή συνεργασία που έχουμε και τη στήριξή τους.

Ευχόμαστε σε όλους χρόνια πολλά με υγεία! Καλή φώτιση στα παιδιά τους και καλή πρόοδο!

Σύλλογος Διδασκόντων

Δημοτικού Σχολείου Αγίου Μηνά Θυμιανών