Το Παγκάκι της Φιλίας

Το "Παγκάκι της Φιλίας" εφαρμόζεται τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας.

Αρχικά, συνέβαλε σε περιπτώσεις παιδιών κυρίως μικρότερων τάξεων, να ξεκινήσουν μια νέα φιλία, ευρισκόμενα σε ένα καινούριο σχολικό περιβάλλον, μειώνοντας με τον τρόπο αυτό την κοινωνική απομόνωση που μπορεί να αισθάνονταν και βελτιώνοντας την ψυχική τους ευημερία.

Ταυτόχρονα, μαθητές/μαθήτριες μεγαλυτέρων κατά κύριο λόγο τάξεων, χρησιμοποιούν το παγκάκι της φιλίας για να συζητήσουν θέματα που τους απασχολούν, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να ζητήσουν τυχόν υποστήριξη από φίλους/φίλες τους με τους οποίους/οποίες αισθάνονται πιο άνετα. Τέλος, το "Παγκάκι της Φιλίας" υιοθετήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις μαθητών/ μαθητριών που ήρθαν σε αντιπαράθεση μεταξύ τους, συμβάλλοντας σημαντικά στην επίλυση των όποιων διαφορών είχαν δημιουργηθεί, υπό την επίβλεψη-καθοδήγηση πάντα εκπαιδευτικού.

1          2          3

4          5          6