Α' Τάξη Τμήμα 1ο

Παραδοσιακά παιχνίδια από Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία

Εκδρομή χωρίς παιχνίδια γίνεται; Όχι βέβαια!! Έτσι λοιπόν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, αφού περιηγήθηκαν στο μοναστήρι της Αγίας Σκέπης, την τοπική επιχείρηση Myrovolos Organics και την πανέμορφη Παναγία Κρήνα, γύρισαν στο γήπεδο του Χαλκειούς για να παίξουν παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, την Γαλλία και τη Γερμανία. Η δράση αυτή αποτελεί μία από τις εκδηλώσεις που έγιναν στο σχολείο μας στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου 2022). Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έπαξαν:

μινι γκολφ και κροκέ (Αγγλία)

Mini golf & Croquet: Σκοπός του παιχνιδιού είναι οι παίκτες να χτυπήσουν με το ειδικό μπαστούνι του γκολφ ή του κροκέ τις μπάλες και να ολοκληρώσουν μια διαδρομή από τρυπούλες στο χώμα (γκολφ) ή ειδικά τέρματα (κροκέ). (Και τα δύο παιχνίδια παίζονται καλύτερα σε έδαφος με γρασίδι, χώμα ή άμμο.)

aggliko paixnidi 2 aggliko paixnidi 3 aggliko paixnidi 1

το κρυφτό της σαρδέλας (Γαλλία)

Le cache-cache des sardines: Είναι ένα είδος ανάποδου κρυφτού. Πιθανό να παίζεται και σε άλλες χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης. Στις φωτογραφίες φαίνονται οι σαρδελίτσες μας να τα "φυλάνε" και να "παστώνονται! στην κρυψώνα τους!

galliko paixnidi 1 galliko paixnidi 2

galliko paixnidi 3

και (Γερμανικά) Μήλα!

Deutsche Äpfel: Τα παιδιά χωρίζονται σε 2 ισάριθμες ομάδες. Ο χώρος παιχνιδιού μπορεί να είναι το γήπεδο βόλεϊ χωρίς το δίχτυ ενδιάμεσα. Η κάθε ομάδα τοποθετείτε στο μισό γήπεδο, η μια απέναντι στην άλλη. Ένας παίκτης της κάθε ομάδας «ο κατάσκοπος» βρίσκεται πίσω από την αντίπαλη ομάδα και έξω από το χώρο παιχνιδιού. Στόχος είναι με την μπάλα να κάψουν όλα τα παιδιά της αντίπαλης ομάδας. Τα παιδιά που «καίγονται» γίνονται κατάσκοποι για την ομάδα τους. Αν η μπάλα προηγουμένως χτυπήσει στο έδαφος δεν είναι ικανή να κάψει κάποιο παιδί και αυτό με την σειρά του μπορεί να πιάσει και να ρίξει την μπάλα. Όταν η μπάλα βγαίνει από το γήπεδο επαναφέρεται από τον κατάσκοπο. Αν ένα παιδί κερδίσει ένα «μήλο» μπορεί να επαναφέρει στο παιχνίδι όποιο συμπαίκτη του επιθυμεί.

germaniko paixnidi 3