Α' Τάξη

Μικροί…. Τυροκόμοι

Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των Α τάξεων είχαν τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουν στο σχολείο μας την κ. Δέσποινα, τυροκόμο που διατηρεί οικογενειακή τυροκομική επιχείρηση στο νησί μας, για να μας δειξει πώς με λίγα απλά βήματα παίρνουμε από το γάλα φρέσκο τυράκι. Η κυρία Δέσποινα αποκάλυψε όλα τα μυστικά της δημιουργίας ποιοτικού και αγνού, κατσικίσιου τυριού και οι μαθητές και μαθήτριες πήραν τον ρόλο των βοηθών της. Φυσικά, στο τέλος δοκίμασαν τους “καρπούς” του μόχθου τους και όπως ήταν αναμενόμενο, έγλειψαν και τα δάχτυλά τους! Την ευχαριστούμε θερμά!