Β' Τάξη Τμήμα 1ο

Ένα λαογραφικό μουσείο στο Β1

Ένα υπέροχο εγχείρημα κατάφεραν να πραγματοποιήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β1 τάξης του σχολείου μας τη φετινή χρονιά, μεταμορφώνοντας τη ραφιέρα της αίθουσας σε λαογραφικό μουσείο!

Κάθε χρόνο, οι μαθητές-τριες και οι δάσκαλοι-ες των Β’ τάξεων κάνουν επισκέψεις σε κάποιο από τα μουσεία του τόπου μας, στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος της Γλώσσας, στο οποίο υπάρχει ολόκληρο κεφάλαιο αφιερωμένο στα μουσεία.

Φέτος, λόγω των συνθηκών, κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την δασκάλα και τους μαθητές της Β1 τάξης που με όρεξη, προθυμία και εργατικότητα έστησαν ένα μικρό μουσείο στην αίθουσά τους!

Κάθε παιδί έφερε από το σπίτι του από ένα αντικείμενο. Όλα τα εκθέματα ανήκαν σε παππούδες/προπαππούδες και γιαγιάδες/προγιαγιάδες των μαθητών! Από μύλους πιπεριού και καφέ, ζυγαριές, γουδιά και φανάρια μέχρι παγοπότηρο, κόρνα και χτένα αλόγου! Σε όλα τα εκθέματα τα παιδιά έγραψαν λεζάντες με χρήσιμες πληροφορίες και έκαναν μια μικρή παρουσίαση στην τάξη γι’ αυτά. Η έκθεση κράτησε 1 εβδομάδα και τα εκθέματα γύρισαν πίσω στους ιδιοκτήτες τους.

Το μήνυμα αυτής της προσπάθειας είναι δυνατό και ξεκάθαρο: Ακόμα και στα δύσκολα, όλοι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε!