Δ' Τάξη Τμήμα 1ο

Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου από την Δ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η γιορτή η αφιερωμένη στην εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου . Οι μαθητές της τάξης με τις οδηγίες των δασκάλων τους κ. Μαρίας Κατσάλα και κ. Σταματίας Μανωλάκη, με τις υποδείξεις της κ. Ειρήνης Σταμούλη, θεατρολόγου, της κ. Μάγδας Παπαδοπούλου, μουσικού, και τη συμβολή της κ. Μαρίας Σαρώφ , εικαστικού, παρουσίασαν το σύμβολο της πατρίδας μας , την ελληνική Σημαία και το χρονικό του έπους του 1940.

Μέσα από κείμενα, ποιήματα, σκετς και τραγούδια κατάφεραν να μας μεταφέρουν την ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης, καθώς και τις ηρωικές στιγμές που ακολούθησαν την απόφαση της αντίστασης των Ελλήνων ενάντια στον φασισμό και τον ναζισμό. Ζήσαμε στιγμές εθνικής υπερηφάνειας και συγκίνησης. Συγχαρητήρια σε όλους , δασκάλους και παιδιά.