Γ' Τάξη

Eπίσκεψη τροχονόμου για την κυκλοφοριακή αγωγή

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» αξιωματικός της Τροχαίας Χίου (κ. Φλωράδης) παρουσίασε στους μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων πρόγραμμα σχετικό με την κυκλοφοριακή αγωγή και την οδική ασφάλεια.

Ο τροχονόμος εξήγησε με λεπτομέρειες, ζητήματα που αφορούν την κυκλοφοριακή αγωγή, την ασφαλή κυκλοφορία μέσα στην πόλη για πεζούς, οχήματα και ποδηλάτες, τη σημασία που έχει το κράνος και η ζώνη ασφαλείας, και η επιλογή των χώρων παιχνιδιού . Έγινε αναφορά και έδειξε στους μαθητές τα κυριότερα σήματα του Κ.Ο.Κ που πρέπει να γνωρίζουν όλοι, ανεξάρτητα αν είναι οδηγοί ή όχι.

Τέλος τόνισε στα παιδιά τη σωστή θέση που πρέπει να έχουν σε κάθε όχημα, ανάλογα και με την ηλικία τους, χωρίς να κινδυνεύει η ζωή και η σωματική τους ακεραιότητα.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση, είχαν πολλές απορίες και πήραν απαντήσεις στα ερωτήματά τους σχετικά με το θέμα.