Γ' Τάξη

Παγκόσμια Ημέρα ΚΑΤΑ του Σχολικού Εκφοβισμού - bullying

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού που καθιερώθηκε σήμερα (6 Μαρτίου), υλοποιήθηκε μια δίωρη δράση-παιχνίδι με τους μαθητές του Γ1 από την κα Μαρία Τόσβη, αφού είχαν δει χθες και σχετική ταινία.
Έγινε μια μικρή ανακεφαλαιωση και χωρίσαμε τα παιδιά σε 4 ομάδες. Η 1η ήταν η ομάδα των μαθητών/τριών, η 2η η ομάδα των γονέων, η 3η η ομάδα των δασκάλων και η 4η ήταν η ομάδα των δημοσιογράφων. Τα παιδιά συνεργάστηκαν για να παρουσιάσουν τη γνώμη τους σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό με καταιγισμό ιδεών.

Με αυτό τον τρόπο έμαθαν διασκεδαστικά και προβληματίστηκαν για την συμπεριφορά που πρέπει να έχουν οι ίδιοι και οι συμμαθητές τους.
Η δράση αυτή είναι πολύ σημαντική, καθώς ο σχολικός εκφοβισμός είναι σε έξαρση στις μέρες μας, καθώς τα ερεθίσματα της κοινωνίας παίζουν τον ρόλο τους προς αυτή την κατεύθυνση.