ΣΤ' Τάξη Τμήμα 1ο

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΑΡΤΑΕΤΟΥ

Καθαρά Δευτέρα, δίχως χαρταετό δε γίνεται!!!Έτσι λοιπόν ο κ. Κυριάκος Φρεζούλης επισκέφθηκε το σχολείο μας για να μυήσει τους μικρούς μαθητές στην κατασκευή χαρταετού. H κατασκευή του χαρταετού είναι μια πολύ δημιουργική και διασκεδαστική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους, που αξίζει να τη δοκιμάσετε! Στην Ελλάδα το πιο σύνηθες σχήμα είναι το εξάγωνο. Η κατασκευή γίνεται με απλά βήματα και με υλικά χαμηλού κόστους. Αλλά έχει και τα μυστικά της αν και τα υλικά παραμένουν, διαχρονικά, περίπου τα ίδια. Ελαφρύς, ξύλινος(από καλάμι) σκελετός, σπάγκοι στα ζύγια και την ουρά, χάρτινο σώμα. Τα παιδιά έμαθαν αυτά τα μυστικά από πρώτο χέρι και είναι έτοιμοι να σηκώσουν τον δικό τους χαρταετό. Μια παράδοση πολλών χρόνων που νοσταλγούμε εμείς οι μεγαλύτεροι, μιας και συνδέεται με τις παιδικές μας αναμνήσεις.Και για να μην ξεχνιόμαστε:Για να είμαστε ασφαλείς και να μη διατρέχουμε κανένα κίνδυνο, πρέπει να επιλέγουμε τόπους ανοιχτούς, απλόχωρους, χωρίς γκρεμνούς και ηλεκτροφόρα σύρματα.Ευχαριστούμε τον κ. Φρεζούλη Κυριάκο για την υπομονή και το μεράκι του. Πρόσφερε στους μαθητές μας μια θαυμάσιαεμπειρία,επαφή με την παράδοση μας και παράλληλα ένα “ μάθημα” που ακουμπάει πολλά γνωστικά αντικείμενα.
Και για να μην ξεχνιόμαστε: Για να είμαστε ασφαλείς και να μη διατρέχουμε κανένα κίνδυνο, πρέπει να επιλέγουμε τόπους ανοιχτούς, απλόχωρους, χωρίς γκρεμνούς και ηλεκτροφόρα σύρματα.