Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

6 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε βιωματική δραστηριότητα με τα δύο Τμήματα της Ε΄ τάξης και την ψυχολόγο, κα Μανδαλοπούλου Δέσποινα, στα πλαίσια της ημέρας κατά της βίας στα σχολεία που έχει καθιερωθεί στις 6 Μαρτίου.

Η δράση περιείχε πολλά στάδια. Οι μαθητές και μαθήτριες κλήθηκαν να ακολουθήσουν μια σειρά από οδηγίες κάθε φορά, ώστε να βιώσουν μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Ταυτοχρόνως με τις συμπεριφορές, το ενδιαφέρον εστιάστηκε και στο πώς αισθάνονταν οι μαθητές/τριες μετά από κάθε άσκηση. Οι στόχοι ήταν να βιώσουν αρχικά την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο των συμμαθητών τους, να βρεθούν σε καταστάσεις που βιώνονται στα πλαίσια της ενδοσχολικής βίας, αλλά και να αποφορτιστούν με μια μεγάλη αγκαλιά που μας φέρνει όλους κοντά.

Τα συμπεράσματα ήταν πολλά, όπως και τα συναισθήματα που βίωσαν οι μαθητές. Οι ψυχοκινητικές ασκήσεις πραγματοποιήθηκαν σε μια προσπάθεια που κάνει το σχολείο αλλά και όλη η σχολική κοινότητα στη διαχείριση των διενέξεων και στην εξάλειψη περιστατικών ενδοσχολικής βίας, που δε συνάδουν με το σχολικό πλαίσιο αλλά και τις αρχές και αξίες της εκπαίδευσης.