Ανοιξιάτικη εξόρμηση στον Κάμπο της Χίου

Την ευκαιρία να περιηγηθούν και να γνωρίσουν από κοντά τον Κάμπο και τις ομορφιές του, είχαν οι μαθητές των δύο τμημάτων της Ε’ Δημοτικού του σχολείου μας, τη  Δευτέρα 17 Μαΐου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στα στενά σοκάκια ανάμεσα στα περιβόλια και τα παλιά αρχοντικά και  να γνωρίσουν από κοντά την ιδιαίτερη αυτή περιοχή με την πλούσια ιστορία και τον πολιτισμό.

Με τη βοήθεια του κ. Σταύρου Σπυράκη είδαμε την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική των μεγάλων αρχοντικών με τις μεγάλες πύλες, τα υπέροχα βοτσαλωτά  και τα πετρόκτιστα κτίρια, μάθαμε για τα παλιά μάγκανα και τον τρόπο λειτουργίας τους, για τις εργασίες που γίνονταν στα περιβόλια και για πολλά άλλα πράγματα.

Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με μία ενδιαφέρουσα συζήτηση στο σχολείο, όπου μιλήσαμε σχετικά με αυτά που είδαμε και μάθαμε εκείνη την ημέρα.