Συμμετοχή στα περιβαλλοντικά προγράμματα του Κ.Π.Ε. Χίου

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του κέντρου περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ομηρούπολης για την υλοποίηση διαδικτυακών εκπαιδευτικών περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Συμμετείχε με ένα πολύ μεγάλο αριθμό τμημάτων (δύο τμήματα  της Α, Β ,Γ, Δ και Ε τάξης )τα οποία υλοποίησαν εκπαιδευτικά προγράμματα κατάλληλα προσαρμοσμένα στις συνθήκες και τις απαιτήσεις της εποχής που διανύουμε. Η εμπειρία για τα παιδιά και για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ήταν πραγματικά ξεχωριστή και όλοι μας αποκομίσαμε πολλά και σημαντικά πράγματα από την εμπειρία αυτή. Οι εκπαιδευτικοί του κέντρου περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ομηρούπολης με πολλή  αγάπη ζήλο και όρεξη , υλοποίησαν όλους τους σκοπούς και τους στόχους των περιβαλλοντικών προγραμμάτων προσφέροντας στα παιδιά πλούσιο γνωστικό αντικείμενο και ερεθίσματα για τα περιβαλλοντικά προβλήματα του νησιού μας και τους θεματικούς άξονες των προγραμμάτων. Ελπίζουμε όταν τα πράγματα επιστρέψουν στην κανονικότητά τους το σχολείο μας να υλοποιήσει και δια ζώσης εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά προγράμματα με το κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ομηρούπολης, συμπληρώνοντας και ενισχύοντας τις γνώσεις των παιδιών με την προσωπική βιωματική τους συμμετοχή στα προγράμματα.