Β' Τάξη

ΠΑΛΑΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ- ΞΥΛΟΥΡΓΕΙΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΞΥΛΟΥΡΓΕΙΟ.

Την Τρίτη 20/2/2024 τα παιδιά του Β1 και Β2 τμήματος του σχολείου μας με τις δασκάλες τους επισκέφθηκαν το παλαιό Δημαρχείο, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων.

Πήγαν πρώτα στο ΚΕΠ Θυμιανών, όπου οι υπάλληλοι Μαρίκα Ανδρεάδη και Αγγελική Στεφανάκη, μίλησαν στα παιδιά με απλά και κατανοητά λόγια για το ρόλο και τη σπουδαιότητα του Κέντρου Εξυπηρέτησης Πολιτών.

Κατόπιν είδαν το γραφείο της υπηρεσίας “Βοήθεια στο σπίτι”. ¨Εγινε αναφορά στο έργο αυτής της υπηρεσίας και αμέσως μετά ανέβηκαν στα γραφεία της Πολιτικής Προστασίας. Εκεί μίλησε στα παιδιά ο κύριος Βορριάς για τις φυσικές καταστροφές και το τρίγωνο Πρόληψη- Αντιμετώπιση- Αποκατάσταση, εξηγώντας το σήμα της Πολιτικής Προστασίας. Περιέγραψε στα παιδιά τι πρέπει να κάνουν για να προστατευτούν από σεισμό.

Ο διοικητής της Πυροσβεστικής κύριος Σταύρος Καπελαρίδης, μίλησε στα παιδιά για το έργο της υπηρεσίας του και με μεγάλη χαρά τα κάλεσε στον χώρο του!

Στο δρόμο της επιστροφής σταμάτησαν στο ξυλουργείο του κυρίου Κωνσταντίνου Αγγέλου, όπου ο ίδιος μίλησε στα παιδιά για τη δουλειά του και για το πώς μεταμορφώνεται το ξύλο σε έπιπλα, ντουλάπες, κουφώματα κ.α.

Επιστρέφοντας στο σχολείο, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού!