ΣΤ' Τάξη

ΕΟΡΤΗ ΕΙΣΟΔΙΩΝ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

Την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022 η ΣΤ΄ τάξη εκ μέρους του σχολείου μας παρακολούθησε τον Πανηγυρικό Όρθρο και τη Θεία Λειτουργία για την εορτή των Εισοδίων της Παναγίας στο Νεοχώρι.Η παρουσία των μαθητών μαζί με τη συνοδεία της ελληνικής σημαίας επαινέθηκε από τους ιερείς και το εκκλησιαστικό συμβούλιο, γιατί έδωσε ένα τόνο αισιοδοξίας και χαράς στους πιστούς. Η Παναγία της οποίας το πρόσωπο τιμάται με την παραπάνω εορτή, είναι αυτή που δόξασε το ανθρώπινο γένος, αποδεχόμενη την πρόσκληση να γίνει άνθρωπος ο Θεός και να ανατείλει για όλους εμάς η περίοδος της σωτήριας. Στο τέλος της λειτουργίας προσφέρθηκαν παραδοσιακοί λουκουμάδες καθώς και γλυκίσματα και άρτος στους μαθητές μας.