ΣΤ' Τάξη Τμήμα 1ο

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΟΝΗΣ ΑΓ.ΜΗΝΑ

Έναν από τους τόπους της θυσίας, τον χώρο του Ολοκαυτώματος στον Άγιο Μηνά του 1822, στον ιστορικό ομώνυμο Ναό, επισκέφθηκε η ΣΤ΄τάξη την Τετάρτη 2-11-2022. Συνδύασε πρόγραμμα οδοιπορικών διαδρομών και ταυτόχρονα γνωριμία με ένα μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων. Στον ναό οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον συνταξιούχο δάσκαλο κ. Μιχάλη Βασιλικό. Είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την ιστορία του ναού,για την καταστροφή του και τη σφαγή χιλιάδων Χιωτών πατριωτών τον Απρίλιο του 1822.Παράλληλα επισκεφθήκαμε τη μόνιμη ιστορική έκθεση – Μουσείο Σφαγής της Χίου που στεγάζεται στην Ιερά Μονή και αντλήσαμε σημαντικές πληροφορίες για την τραγική θυσία των προγόνων μας. Συναντήσαμε και γνωρίσαμε την μοναδική γερόντισσα κάτοικο της Μονής. Μια συνάντηση που μας συγκίνησε ιδιαίτερα και άγγιξε τις ψυχές των μικρών μαθητών.

eikona viber 2022 11 02 16 52 50 458